Nájsť squash centrum

Pravidlá hry squash 2016      NOVÉ PRAVIDLÁ SQUASHU                            kliknite sem

 

Ak vás nebaví chodiť do posilovne ale chcete sa zabaviť a vyšportovať telo, prípadne zhodiť pár kíl je pre vás ideálny šport SQUASH.

Squash je vynikajúci najmä pre ženy, ktorým výborne spevnia sedacie svaly, svaly na nohácgh a zvýšia všeobecne kondíciu vo svojom tele. Squash ako raketový šport vyžaduje veľa malých, prudkých ako aj rýchlych pohybov a výpadov, preto spevníte vynikajúco spodnú časť tela (porovnateľné ako cviky na brušné svaly, cviky na stehná a lýtka) ale netreba zanedbávať poriadnu rozcvičku a strečing nôh. Zvlášť sú pri squashi extrémne namáhané chodidlá a achilovka, preto znížite riziko úrazu správnou obuvov na squash. Správnu OBUV si mlôžete vybrať a objednať od našich partnerov.

1.Hra squash

Hru squash hrajú dvaja hráči, podobne ako tenis, bedminton ( badminton EN ) alebo stolný tenis zvaný ping pong, z ktorých každý používa špeciálnu squashovú raketu a squashovú loptičku na squashovom kurte, ktorý je vybudovaný podľa stanovených predpisov Svetovej Squashovej Federácie WSF (World Squash Federation) 

2. Body 

Cieľom squashového zápasu je víťazstvo v dvoch, troch alebo piatych setoch, záležiac na voľbe organizátora súťaže alebo na dohode hráčov. Každý set hry squashu sa hrá do deväť bodov, pričom hráč, ktorý prvý dosiahne deväť bodov vyhráva set. V prípade, že je stav osem-osem, zvolí hráč prijímajúci podanie či sa bude pokračovať do deviatych bodov (nadstavené o jeden - Set One) alebo do desiatych bodov (nadstavené o dva - Set Two). Prijímajúci hráč musí v obidvoch prípadoch naznačiť svoju voľbu markerovi (zapisovateľovi), hlavnému rozhodcovi a svojmu protihráčovi. Marker hlási setbol aby oznámil, že podávajúci potrebuje jeden bod k tomu aby vyhral prebiehajúci set alebo matchball, aby oznámil, že podávajúci potrebuje jeden bod do víťazstva zápasu. Body môže získavať len podávajúci. Ak vyhrá úder podávajúci, získava bod; ak vyhrá prijímajúci, dostáva právo podania. 

3. Podanie 

Právo prvého podania sa rozhodne roztočením squashovej rakety. Podávajúci hráč potom podáva tak dlho, pokiaľ neprehrá loptu a podávajúcim sa stane jeho protihráč. Pri začatí druhého setu squashu a každého nasledujúceho setu podáva ako prvý víťaz predchádzajúceho setu . Na začiatku každého setu a pri každej zmene podávajúceho má podávajúci možnosť voľby podania z ktoréhokoľvek poľa. Ak zostane pri podaní, musí po každom údere striedať obidve polia. V prípade, že skončí výmena novou loptou (let), podáva opäť z tej istej strany. 
Aby bolo podanie v súlade s predpismi a pravidlami squashu, nesmie nastať chyba nohou (noha musí byť v poli podania, pričom sa táto noha nesmie dotýkať čiary ohraničujúcej štvorec podania) a predtým ako bude squashová loptička odpálená, musí byť spustená alebo vyhodená, pričom nesmie naraziť do stien, podlahy a stropu. Loptička sa po odpálení musí dotknúť priamo čelnej steny a to medzi spodnou a autovou (Out) čiarou tak, aby pri návrate, v prípade že nie je prijatá volejom, zasiahla podlahu vo vnútri štvorca na protiľahlej strane poľa podania . Ak sa hráčovi, ktorý loptičku spustil alebo vyhodil nepodarilo ju zasiahnuť, môže byť loptička spustená alebo vyhodená pre toto podanie ešte raz. Podanie je dobré, ak nemá za následok stratu podania. Podávajúci stratí podanie a prehrá úder v týchto prípadoch: - Potom, ako bola loptička vyhodená pred podaním, dotkne sa steny, podlahy, stropu alebo 
akéhokoľvek objektu(ov) visiaceho zo steny alebo stropu predtým, ako je podaná. Hlási sa "Chyba" - "Fault". V okamihu zasiahnutia squashovou raketou loptičku nemá podávajúci časť jednej nohy v kontakte s podlahou v poli podania, pričom sa žiadna časť tejto nohy nedotýka čiary poľa podania (časť tejto nohy môže presahovať cez túto čiaru za predpokladu, že sa čiary nedotýka). Hlási sa "Chyba nohou" - "Foot fault". 
- Podávajúci urobí jeden, alebo viac pokusov zasiahnuť loptičku, ale nepodarí sa mu to. Hlási sa "Nie je hore" - "Not up". 
- Loptička nie je zasiahnutá správne. Hlási sa "Not up". 
- Loptička je odohraná do autu. Hlási sa "Aut" - "Out" 
- Loptička je odohraná najprv na inú ako prednú stenu kurtu. Hlási sa "Fault". 
- Loptička je odohraná do podlahy, do alebo pod čiaru podania. Hlási sa "Fault", ak je to nad lištu, a "Dolu" - "Down", ak je to do podlahy, do alebo pod lištu. 
- Prvý dopad loptičky, pokiaľ nebola prijímajúcim zahraná z voleja, je na podlahu, na alebo mimo krátku alebo stredovú čiaru štvrtiny protiľahlej poľu podávajúceho. Hlási sa "Fault". 
Podávajúci nesmie podávať, pokiaľ marker nedokončí hlásenie skóre. 


4. Dobrý úder (Return) 

Return vo squashi je považovaný za dobrý, ak je loptička predtým ako dopadne viac ako jedenkrát na podlahu, správne vrátená prijímajúcim hráčom na čelnú stenu nad doskou, bez toho aby sa dotkla podlahy alebo ktorejkoľvek časti tela a odevu prijímajúceho hráča alebo podávajúceho hráča. 

5. Nová loptička 

Nová loptička znamená nerozhodnú výmenu. Výmena, pre ktorú sa uzná nová loptička sa nezapočítava a podávajúci podáva znova z rovnakého poľa. 

6. Zasiahnutie loptičkou 

V prípade, že loptička pred dopadom na čelnú stenu zasiahne hrajúceho hráča pokračuje hra nasledovne: 

- ak podávajúci hráč zasiahne prijímajúceho hráča v priebehu hry, stráca týmto právo podania,

- ak prijímajúci hráč zasiahne podávajúceho hráča v priebehu hry, podávajúci vyhráva výmenu a získava bod, - rozhodca môže v niektorých prípadoch povoliť novú výmenu - uzná let (nová loptička). 

7. Bránenie v hre 

Hráč, ktorý sa chystá zasiahnuť loptičku má právo na to, aby mu protihráč nebránil v hre. 
Protihráč musí druhému hráčovi umožniť: 
- neobmedzovaný prístup k loptičke, 
- dobrý výhľad na loptičku, 
- dostatočný priestor na odohranie - zasiahnutie loptičky. 
Ak došlo k bráneniu v hre, výmena sa zvyčajne opakuje - je hlásený "let". Rozhodca ale môže v niektorých prípadoch pripísať bod hráčovi, ktorému protihráč bránil v hre. 

Squashový kurt (ihrisko)

 

 

História squashu

1.1 Počiatky squashu v Anglicku 

Squash ako hra sa prvýkrát objavil na Harrow Shool okolo roku 1830, keď žiaci zistili, že ak hrajú spresnený a pritvrdený „rackets ball“, dostávajú sa do zaujímavej hry so širokou škálou úderov. Zároveň zistili, že treba vynaložiť ďaleko viac snahy ako pri čakaní na loptičku ako pri hre rackets, ktorá zrejme nebola taká agresívna a slúžila na krátenie času (vo väzení).
Tento variant hry sa preukázal ako životaschopný, a preto v roku 1864 vznikajú prvé štyri kurty určené pre squash, čím bol tento šport oficiálne založený.


1.2 Squash v USA a v Kanade 

Squash sa vyvíjal odlišne v Anglicku, v USA a v Kanade. Do čias, kedy neboli štandardizované technické parametre pre squashové lopty, existovalo niekoľko druhov lôpt s rôznym odskokom — tzv. „hard balls“ (ďalej len tvrdé lopty) a „soft balls“ (ďalej len mäkké lopty).
Prvé mäkké squashové lopty sa objavili na juhovýchode USA koncom 60-tych rokov. Keďže tvrdé lopty sa po prehriatí príliš energicky odrážali od stien kurtu, na letné mesiace ich hráči vymenili za mäkké lopty a dokonca hrávali aj „letné“ ligy, ktoré sa celé odohrali s mäkkými loptami. Tieto súťaže trvali spočiatku iba počas leta, ale potom sa začali predlžovať. Po pár rokoch hráči zistili, že sa už nechcú vrátiť k tvrdej lopte a začala sa „softballová revolúcia“. Tento proces mal mnoho odporcov a mnoho prívržencov. Zvíťazila však mäkká lopta. V apríli 1994 the U.S. Squash Rackets Association odporučila rade pre turnaj North American Open, aby prešla na mäkké lopty. Po tomto turnaji nasledovali ďalšie a ďalšie turnaje s mäkkými loptami. Za všetko hovorí štatistika firmy Dunlop, ktorá za prvých 6 mesiacov roku 1994 predala v severnej Amerike desaťkrát toľko mäkkých lôpt ako tvrdých. Spolu s loptou sa menili aj rakety a hlavne pravidlá hry, ku ktorým sa dostaneme neskôr. Získať pravidlá napr. spred 30 rokov nie je jednoduché a tak spomeniem iba výrok dánskej lektorky (bývalá reprezentačná trénerka, na meno sa, bohužiaľ, nepamätám), ktorá nám na školení v Prahe tvrdila, že squash sedemdesiatych a osemdesiatych rokov „stroke“ takmer nepoznal a že dnes sa rozhoduje úplne inak.


1.3 Squash v Austrálii a v Nemecku 

Squash sa začal rapídne šíriť všade, kde boli prítomné britské vojenské jednotky. Severná Afrika, India, Pakistan, Egypt, Austrália, Nový Zéland a ďalšie krajiny spoznali squash z armádneho prostredia a postupne si hru osvojili. 
Hoci prvé kurty boli v Austrálii postavené v roku 1913, prvá squashová asociácia vznikla až v roku 1934. V šesťdesiatych rokoch sa v dôsledku komerčného rozvoja športu vybudovalo mnoho nových športových centier, kde nechýbali ani squashové kurty. Tieto okolnosti viedli k popularizácii hry v Austrálii a k nástupu medzinárodne úspešnej generácie hráčov a hráčok. 

Squash v Nemecku sa „narodil“ dvakrát. Prvé kurty vybudoval v Berlíne v roku 1930 Dr. Ernst von Siemens, riaditeľ odboru technológie rovnomennej spoločnosti Siemens. Počas druhej svetovej vojny a aj dlho po nej sa kurty používali na iné účely a po druhýkrát zažili svoju premiéru v roku 1978. Okrem kurtov firmy Siemens v Berlíne v 1973 postavil ďalšie v Hamburgu obchodník Henning Harders, ktorý sa so squashom oboznámil v Austrálii a začal ho aj propagovať. V roku 1973 založila skupina hráčov v Hamburgu nemeckú squashovú asociáciu a už o rok neskôr cestovalo nemecké družstvo na majstrovstvá Európy družstiev do Štokholmu.
Po niekoľkých rokoch bolo v Nemecku vybudovaných 6000 kurtov a túto hru začalo vyznávať až 2 milióny ľudí.


1.4 Pakistan — rodisko squashových šampiónov 

Vo všetkých krajinách, kde sa squash hráva, má práve Pakistan povesť, ktorú nemá žiadna iná krajina. Pakistan je rodiskom tých najlepších svetových squashových šampiónov, hoci má len okolo 400 kurtov. Nijaká história squashu nebude kompletná, ak v nej nebude figurovať plejáda fenomenálnych hráčov z Pakistanu. Začalo to dynastiou Khan, z ktorej Hashim Khan vyhral British Open sedemkrát za sebou vo veku 35 rokov. Hashim bol prvý zo série špičkových hráčov. Za ním nasledovali Azam Khan, Mohibullah Khan, Roshan Khan, Aftab Jawaid, Gogi Alauddin, Mo Yasin, Qamar Zaman, Mohibullah Khan Junior, Hiddy Jahan a dvaja najväčší hráči osemdesiatych a deväťdesiatych rokov a pravdepodobne aj všetkých čias — Jahangir Khan a Jansher Khan. Jahangir Khan, momentálne viceprezident WSF, dominoval squashu celých 14 rokov. British Open vyhral desaťkrát a majstrovstvá sveta osemkrát. Päť a pol roka neprehral jediný zápas.


1.5 Svetová scéna

Squash bol v počiatočných rokoch svojej existencie kontrolovaný národnými asociáciami v krajinách, kde sa tieto spolky stihli vytvoriť. Prvé stretnutie na medzinárodnej úrovni sa odohralo v Londýne v roku 1966, kde zúčastnené krajiny založili International Squash Rackets Association. V roku 1992 sa táto asociácia premenovala na jednoduchší názov World Squash Federation (WSF). Asociácia má 111 členov a zodpovedá za pravidlá hry, špecifikáciu kurtov, rakiet a lôpt, za rozhodovanie a trénovanie. Vyhlasuje kalendár podujatí WSF a organizuje majstrovstvá sveta mužov, žien a juniorov. Jej dlhodobým cieľom je dostať squash medzi olympijské športy.

 

Zdroj: http://www.squash.sk/web/files/ucime/squash-prekazdeho/Website/Kniha/1_Historia_hry.htm#11

wikipedia.org

 

Squashová loptička - charakteristika a informácie

základné rozmery squashovej loptičky
Priemer 40 + - 5mm
Hmotnosť 24 + - 1g
Tuhosť 3,2 + - 0,4 N / mm pri teplote 23 stupňov C

Farebné označenie squashovej loptičky - bodky a porovnanie rýchlosti squashovej loptičky
Žltá squashová loptička                           extra pomalá
Biela, červená squashová loptička          pomalá rýchlosť
červená squashová loptička                    stredná rýchlosť
modrá squashová loptička                      rýchla

 

Čím je squashová loptička rýchlejšia, tým je ľahšie s ňou hrať, pretože sa viac odráža od stien squashového kurtu, aj keď nie je dostatočne zahriata. 
Pre úplných squashových začiatočníkov je tak vhodná loptička s modrou bodkou. Pre pokročilých hráčov squashu je určená loptička s bodkou žltou. 
Profesionálne a výkonnostné turnaje vo squashi sa hrajú s dvoma žltými bodkami. 

Loptička na squash sú dve k sebe zlepené polovice gumy. Ako už bolo spomenuté vyššie, existuje niekoľko typov loptičiek na squash, ktoré sú určené pre iné skupiny hráčov squashu. Skúsení hráči hrajú s pomalými squashovými loptičkami, ktoré majú malý odraz a neposkytujú pri hre toľko času na ich odrazenie. Menej pokročilí squashoví hráči si volia skôr rýchlejšie squashové loptičky, ktoré majú väčší odraz a pomáhajú udržať loptičku dlhšie v hre. S týmto je spojená dĺžka odrazu squashovej loptičky.

Prvá oficiálna squashová loptička bola predstavena v roku 1923, kedy sa začali tieto loptičky vyrábať. Bohužiaľ členovia asociácie sa začali sťažovať na veľkú rýchlosť loptičky. Došlo teda k výrobe dvoch nových štandardizovaných loptičiek o 3 a 5 percent pomalších. V roku 1930 prijala asociácie loptička Silvertown ako jediný oficiálny squashový loptička pre amatérske majstrovstvá. V asociácii ženského squashu založené v roku 1934 to bola loptička Gradidge. Druhou svetovou vojnou boli zničené továrne veľkých výrobcov loptičiek vrátane dokumentov, ktoré obsahovali informácie o zložení loptičiek, týmto sa loptičky Silvertown prestali vyrábať.

Potom sa hlavným dodávateľom squashových loptičiek stala firma Dunlop, ktorá začiatkom 70. rokov predstavila squashové loptičky s farebnými bodkami na loptičkách, čo je zachované dodnes. V roku 1999 predstavila spoločnosť Dunlop novú radu squashových loptičiek rozlíšených pomocou farebných bodiek, čo umožňuje hráčom si zvoliť taký loptičku, ktorý má takú veľkosť a vlastnosti, ktorú hráč v rámci svojich schopností vyžaduje.